Demony przychodzą do nas w nocy.

Demony opisywane są zwykle , jako istoty pozaziemskie. Charakteryzują się tym, że mają na nas złe oddziaływanie. Dla niektórych to brednie, inni uważają, że rzeczywiście coś może być na rzeczy. Demony często są niedoceniane.
“Zajmują pozycję pośrednią między bogami a ludźmi, między sferą ziemsko-ludzką, materialną, a sferą boską, czysto duchową; istota o cechach na wpół ludzkich, na wpół boskich; najczęściej nieprzyjazny człowiekowi duch (źródło Wikipedia)”.

Często uważa się, że niektóre demony odwiedzają nas w snach, są omenem śmierci, mają coś do przekazania. Wielu tego typu > zjawiska łączy bezpośrednio z paraliżem przysennym, o którym na łamach naszego portalu już pisaliśmy. Ma to być swoista furtka demonów do naszego ciała, komunikacji z nami.

O tym, że demonologii bagatelizować nie wolno pokazuje wiele przykładów z życia. Jednym z nich jest m.in. postać Anneliese Michel, niemieckiej katoliczki poddanej wielu egzorcyzmom przed śmiercią. My możemy jej osobę znać bardziej z “Egzorcyzmów Emilie Rose”, które powstały właśnie w oparciu o historię młodej Niemki.

Czy rzeczywiście demony mogą na człowieka wpłynąć do tego stopnia, aby go opętać? Jak to jest z tymi całymi egzorcyzmami i właściwie, co się za nimi kryje?

Każde z tych pytań powinno być rozpatrywane indywidualnie wobec konkretnej osoby. Ponoć demony dostosowują swoje działanie do konkretnej osoby, która jest mniej lub bardziej podatna na ich oddziaływanie. Jeśli to prawda z pomocą opętanym przychodzą egzorcyści. Nie zawsze jednak tego typu zabiegi kończą się dobrze. I tu znów odsyłamy do zapoznania się z życiorysem Anneliese Michelle.

Które demony przychodzą do nas w nocy? Czego od nas chcą? Pod jaką postacią się objawiają?

1. Nocnica

Zmora, mara, nocnica. Każdy nazywa ją inaczej. Ten rodzaj demona jest określany, jako pośmiertna forma egzystencji duszy ludzkiej. Może być utożsamiana ze zmorą lub marą. Okazuje się, że człowiek często nieświadomie mógł być zmorą już za życia. Przepełniona złością dusza miała wówczas oddzielać się od ciała w porach nocnych. Wyobraźmy sobie człowieka, który kłóci się z sąsiadami za dnia i przesycony gniewem zasypia. Będąc we śnie dusza mogłaby wówczas nawiedzać wspomnianych wcześniej sąsiadów.

Niektóre wierzenia sugerują też, że zmorą może stać się osoba mająca zrośnięte brwi lub różnokolorowe oczy. Demony te są uznawane za szkodliwe wobec ludzi. Jak pokazują wierzenie, to właśnie ich obecność może być skutkiem płaczu dzieci w nocy.

2. Anioł śmierci


Anioł śmierci, jak sama nazwa wskazuje, nawiedza nas tuż przed śmiercią. Pojawia się w różnych postaciach. Jest to kontrowersyjny rodzaj anioła – demona. Często postrzegany jest jako duch zniszczenia. Co ciekawe, wielu artystów anioła śmierci przedstawia jako zjawę o kobiecych kształtach.

3. Domowik

Domowik był postrzegany jako członek rodziny, dlatego warto przygotować dla niego pożywienie i zostawić je przy łóżku. Często utożsamiany jest jako duch dawnego gospodarza domu. Uwaga! Zaniedbany domowik może mścić się na gospodarzach. (np. tłukąc talerze, strasząc mieszkańców, bijąc dzieci) lub wyprowadzając się z chałupy. Mógł też zesłać złe moce, zmory i strzygi.

W wierzeniach wywodzących się z Rusi Kijowskiej, domowik przybierał postać niskiego wzrostu chłopa/dziadka z dużym, siwym zarostem i takimi też włosami. “Może też przybierać postaci kota, psa, węża lub szczura. Czasem przypisywano mu także towarzyszkę, domowichę lub domachę, identyfikowaną najczęściej z kikimorą. Polskim odpowiednikiem domowika było uboże”.

4. Ifryt

To demon wywodzący się z wierzeń muzułmańskich. Jest postrzegany jako złośliwy i bardzo niebezpieczny. Może objawiać się jako wysoki dżin o dużej mocy. Ifrytem stawała się osoba, która zmarła nagle i nie została pochowana. W szczególności ma dotyczyć to osób zamordowanych.

5. Inguma

Demon wywodzący się z mitologii baskijskiej (pojedynczy lub przedstawiciel grupy demonów) nienawidzący ludzi bądź też złowrogi bóg snów. Inguma ma wkradać się do domów w nocy i dusić śpiących mieszkańców, czasem nawet zabijając. Miał też być odpowiedzialny za koszmary senne. Demon ten może się objawić pod postacią zwierzęta domowego, węża lub człowieka.

6. Kanashibari

Kanashibari to demon wywodzący się z mitologii japońskiej. Ma on stawiać nogę na piersi śpiącego człowieka i podduszać go doprowadzając tym samym ciało ofiary do paraliżu.

ZA: gazetalubuska.pl

Erzet

www.siedliskostrachu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: