Omen (1976) – Historia horroru.

Omen (ang. The Omen) – amerykańsko-brytyjski horror z 1976 roku wyreżyserowany przez Richarda Donnera. Jest to pierwszy film z serii Omen, ze scenariuszem Davida Seltzera. Wystąpili w nim m.in. Gregory Peck, Lee Remick, David Warner, Harvey Stephens, Billie Whitelaw, Patrick Troughton, Martin Benson i Leo McKern.

Omen uważany jest za film kultowy ze względu na swoją reputację (film dużej wytwórni ze znanymi aktorami), powagę (styl raczej współczesnego thrillera aniżeli bezmyślnej przemocy typowych filmów z gatunku horrorów), a także ścieżkę dźwiękową Jerry’ego Goldsmitha.

Powstał również remake filmu, Omen, mający swoją premierę 6 czerwca 2006.

Gatunek horror, thriller
Data premiery 6 czerwca 1976
Kraj produkcji Wielka Brytania Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 111 min
Reżyseria Richard Donner
Scenariusz David Seltzer
Główne role Gregory Peck, Lee Remick, David Warner, Patrick Troughton
Muzyka Jerry Goldsmith
Zdjęcia Gilbert Taylor
Montaż Sturat Baird
Produkcja Harvey Bernhard
Wytwórnia 20th Century Fox
Dystrybucja 20th Century Fox
Kontynuacja Omen II

Fabuła

Film opowiada o dzieciństwie Damiena Thorna, który został zamieniony tuż po porodzie i stał się synem zamożnego dyplomaty (ambasadora Stanów Zjednoczonych) najpierw w Rzymie, potem w Londynie.
Ten, obawiając się reakcji żony na wieść o tym, że syn zmarł zaraz po porodzie, zgadza się na zamianę i „adoptuje” chłopca, którego matka zmarła tuż po porodzie. Jego nowa rodzina nie jest świadoma faktu, że mały chłopiec jest potomkiem szatana, biblijnym Antychrystem.

Jednakże Damien, dorastając (czas akcji filmu to 5 lat), pokazuje, że nie jest „zwykłym” dzieckiem, np. nie choruje, boją się go zwierzęta (oprócz psów).

Oznaki te są jednak początkowo ignorowane przez rodziców, a zwłaszcza przez matkę.

Uśmiercenia

PostaćRodzaj śmierci
Holly, niania DamienaSamobójstwo przez powieszenie, po zahipnotyzowaniu przez rottweilera
Ojciec BrennanPrzebity przez kościelną iglicę, uszkodzoną przez piorun
Nienarodzone dziecko ThornówPoronienie Kathy po upadku z podestu
Ojciec SpilettoŚmierć naturalna, choć możliwie spowodowana ranami odniesionymi 5 lat wcześniej w pożarze, który zniszczył szpital w Rzymie
Pierworodny syn ThornówŚmierć spowodowało zapewne uderzenie ciężkim przedmiotem w głowę, w następstwie czego powstało spore pęknięcie w czaszce (wtedy uważane to było za wypadek, przez co Thornowie zaadoptowali Damiena)
Kathy ThornWypchnięcie ze szpitalnego okna przez panią Baylock i upadek na ambulans
Keith JenningsŚcięcie głowy przez szybę, która wypadła z ciężarówki
Pani BaylockZasztyletowana w szyję przez Roberta Thorna
Robert ThornZastrzelony przez policję podczas próby zabicia Damiena

Obsada

Gregory PeckRobert Thorn
Lee RemickKatherine Thorn
David WarnerKeith Jennings
Billie WhitelawPani Baylock
Harvey StephensDamien Thorn
Patrick TroughtonOjciec Brennan
Martin BensonOjciec Spiletto
Leo McKernBugenhagen
Holly PalanceHolly (niańka)

Realizacja

Niektórzy krytycy zarzucali twórcom, że nie zrozumieli poprawnie tekstów proroctw, a scenariusz i fabuła powstały „pod publikę”.

Muzykę do filmu napisał Jerry Goldsmith, który otrzymał za nią swojego jedynego Oscara w całej długiej karierze jako kompozytora muzyki filmowej. Rozpoznawczą cechą ścieżki dźwiękowej do filmu jest utwór Ave Satani! (witaj, szatanie!) z charakterystycznymi łacińskimi wersami sanguis bibimus, corpus edimus (pijemy krew, jemy ciało) i okrzykami Ave Satani! Utwór jednocześnie zawiera opisy spokojnego życia rodziny Thornów, skonfrontowane z „rodziną zła”.

Podczas kręcenia filmu ekipę prześladowały „klątwy”, przypisywane mocom nadprzyrodzonym, uniemożliwiającym ukończenie filmu: scenarzysta David Seltzer został uderzony przez piorun, hotel, w którym zatrzymał się reżyser Richard Donners został zbombardowany przez IRA, a Gregory Peck odwołał lot do Izraela, który zakończył się katastrofą samolotu i śmiercią wszystkich osób na pokładzie. Podczas kręcenia sceny w zoo dwa lwy zabiły strażnika, a pierwszego dnia zdjęć jeden z członków ekipy miał wypadek, w którym całkowicie zniszczony został jego samochód.

ZA: pl.wikipedia.org

Erzet

www.siedliskostrachu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: