Północnica

Północnica (ang. Nightwraith) to żeński demon u Słowian, znany na dawnych kresach Polski. Zwane są także Północnymi Demonami. Według niektórych podań są utożsamiane z Płaczkami bądź z Nocnicami. Północnice są w pewnym sensie nocną odmianą Południc.

Północnice to zjawy pojawiające się na polach i łąkach, można je spotkać po zmroku, gdy księżyc stoi wysoko. Mówi się, że Północnice rodzą się ze światła księżyca, wiatru i stygnącej po dziennych upałach ziemi.

Demonami tymi stają się przede wszystkim kobiety, które zmarły przed lub w trakcie ślubu, nie mogąc się pogodzić z rozstaniem z ukochanym pragną za wszelką cenę pozostać w świecie żywych.

Unoszą się nad gruntem i wirują w szalonym tańcu, którego nie może oglądać żaden śmiertelnik. Przyłapany przez Północnice podglądacz zostaje oślepiony światłem księżyca, a potem porwany do kręgu, gdzie musi tańczyć, dopóki nie wyzionie ducha. Bywa, że po śmierci sam staje się Północnym Demonem.

Dlatego właśnie opuszczanie domostwa nocą jest bardzo niebezpieczne, a zwłaszcza w czasie pełni.

Istoty te uwielbiają zwodzić ludzi, wyprowadzać ich na bezdroża, na których muszą długo błądzić, uniemożliwiając lub utrudniając im odnalezienie drogi. Zabijają lub okaleczają swoje ofiary, duszą śpiących przy drogach i porywają dzieci bawiące się na skraju lasu. Zabijają lub okaleczają swoje ofiary, duszą śpiących przy drogach i porywają dzieci bawiące się na skraju lasu.

Przykłady:
– Północnice można spotkać w pierwszej grze komputerowej Wiedźmin. Pojawiają się nocami na polach w okolicach Odmętów. Pod koniec czwartego rozdziału Celina przemienia się w Północnicę.
– Północnica także pojawia się w grze Wiedźmin 3:Dziki gon. Przez miejscową ludność stwór znany jest jako Leśnica.
– Potwory te występują między innymi w grze MMORPG Margonem.
– Informacje o Północnicach zawarte są w książce autorstwa Adama i Barbary Podgórskich- “Wielka Księga Demonów Polskich – leksykon i antologia demonologii ludowej.

ZA: Bestiariusz

Erzet

www.siedliskostrachu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: