TOP 20 – Najlepsze horrory na faktach!

Oto najlepsze horrory na faktach! Wiele strasznych scenariuszy napisało samo życie! Prezentujemy zatem listę produkcji, w których przynajmniej w jakimś stopniu wzięto pod uwagę prawdziwe zdarzenia!

20. Oni (2006), reż. David Moreau, Xavier Palud

Na pierwszy ogień leci film oparty na raportach dotyczących morderstwa austriackiego małżeństwa. Zaczyna się od dziwnego telefonu późnym wieczorem. Później ktoś kradnie im samochód z podjazdu przed domem i gdy Lucas idzie to sprawdzić, do domu wdzierają się obcy, którzy wszystko to dokładnie zaplanowali. Od tego momentu zaczyna się koszmar małżeństwa zamkniętego we własnym domu, które ukryte w ciemności może się tylko domyślać przez kogo lub przez co są prześladowani.

Film: Oni

19. Demon: Historia prawdziwa (2005), reż. Courtney Salomon

Nie mogło także zabraknąć bodaj jedynej historii nawiedzenia, która została udokumentowana. XIX wiek. John Bell wraz z żoną i jedyną córką Betsy wiedzie spokojne życie w swej niezbyt okazałej posiadłości. Problemy zaczynają się wraz z początkiem konfliktu w jaki John wdaje się z niejaką Kate Batts. Kobieta ta uważana przez miejscowych za czarownicę rzuca klątwę na rodzinę Bellów i zapowiada jej rychły koniec. Wkrótce w domu rodziny oraz jego otoczeniu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Na plus Donald Sutherland i Sissy Spacek.

18. Wąż i tęcza (1988), reż. Wes Craven

Bill Pullman w ciekawej historii związanej z pewnym niebezpiecznym procederem na Haiti. Aktor wcieli się w antropologa, który zajmie się sprawą legendy zombie i jej ewentualnymi związkami z tajemniczą substancją, mogącą mieć zastosowanie w anestezjologii jako silnie działający lek znieczulający. Wkrótce Alan poznaje Marielle (Cathy Tyson), lekarkę z miejscowego szpitala, dzięki której udaje mu się uzyskać pomoc dobrego kapłana wudu.

17. Przepowiednia (2002), reż. Mark Pellington

Ten film z kolei bazuje na wydarzeniu z Zachodniej Wirginii, kiedy to zawalił się most. Pojawiły się wtedy pogłoski, jakoby tragedia miała ścisły związek z rzekomo widzianą wtedy przez kilka osób wielką ćmę. Kwestia zagadkowego stwora jest głównym motywem produkcji Pellingtona. Grana przez Richarda Gere’a postać stara się dociec, kim jest owe monstrum.

16. Byt (1982), reż. Sydney J. Furie

Dalej mamy produkcję bazującą na historii kobiety, która zgłaszała, że została zgwałcona przez niewidzialnego złego ducha. W filmie po tym, jak psychologowie uznają jej zwierzenia za omamy, kobieta zwraca się o pomoc do parapsychologów. W trakcie przeprowadzania badań w jej mieszkaniu odkrywają obecność jakiejś nieznanej i niewidocznej mocy.

15. Wolf Creek (2005), reż. Greg McLean

Film inspirowany aż dwiema historiami psychopatów, którzy atakowali ludzi będących w podróży. Grupa przyjaciół wybiera się w podróż po pustych australijskich drogach. Ich auto odmawia posłuszeństwa w okolicy o nazwie „Wolf Creek”. Bezsilni, cieszą się na widok nieznajomego oferującego pomoc.

14. Gotyk (1986), reż. Ken Russell

Film oparty na legendarnej już historii spotkania, które miało zainspirować Mary Shelley do napisania Frankensteina. Czerwiec 1816. George Gordon Byron (Gabriel Byrne) zaprasza swoich przyjaciół na kolację do willi Diotati nad Jeziorem Genewskim. Na przyjęciu zjawia się Percy Shelley (Julian Sands) wraz z kochanką, jej przyrodnią siostrą oraz młody włoski lekarz, biograf Byrona. Podczas posiłku rozpętuje się potężna burza, która potęguje nastrój grozy.

13. Audrey Rose (1977), reż. Robert Wise

Anthony Hopkins prowadzi obsadę w tej adaptacji powieści Franka De Felitty (który jest również scenarzystą tego filmu) w historii zainspirowanej zjawiskiem reinkarnacji. Do rodziny Templetonów zgłasza się mężczyzna, twierdząc, że Ivy jest reinkarnacją jego zmarłej przed laty córeczki. Prowadzi to do różnych dziwnych wydarzeń.

12. Wzgórza mają oczy (1977), reż. Wes Craven

Druga już na tej liście pozycja od Wesa Cravena. Bazuje na historii kazirodczej rodziny kanibali, która miała zamordować ponad 1000 osób. U Cravena na pierwszym planie jest pewna rodzina, która nieświadoma niebezpieczeństwa trafia na zmutowanych szaleńców.

11. Obecność 2 (2016), reż. James Wan

Postanowiliśmy raczej nie umieszczać sequeli w tym rankingu, jednak w tym przypadku uznaliśmy, że zrobimy wyjątek. Kolejna odsłona zekranizowanych przygód słynnego małżeństwa.  Lorraine i Ed Warrenowie udają się do północnego Londynu. W nękanym przez złośliwe duchy domu, gdzie samotna matka wychowuje czwórkę dzieci, poprowadzą jedno ze swoich najbardziej przerażających śledztw.

10. Zjedzeni żywcem (1977), reż. Tobe Hooper

Tobe Hooper przedstawia nam makabryczną produkcję opartą na mężczyźnie, który w swoim hotelu miał zwyczaj zabijać swoich gości, a następnie… karmić nimi swojego krokodyla. W filmie u niekonwencjonalnego mordercy zatrzymuje się na noc pewna rodzina…

9. Udręczeni (2009), reż. Peter Cornwell

Virginia Madsen i Elias Koteas w opartej na tragicznych wydarzeniach historii  rodziny, której życie po przeprowadzce do nowego domu zamienia się w koszmar, a zło celuje w ich nastoletniego syna. Od tego momentu zaczyna się dla nich piekło.

8. Teksańska masakra piłą mechaniczną (1974), reż. Tobe Hooper

Ponownie Hooper, i tym razem to już prawdziwy klasyk amerykańskiego kina, którego niepowtarzalne szaleństwo i tempo liczni reżyserowie próbowali odtworzyć, lecz nikomu się nie udało. Film nie pozwala widzom nawet na moment poczuć się bezpiecznie za sprawą Leatherface’a – inspirowanego na prawdziwej osobie psychopaty, goniącego nastolatków z narzędziem do ścinania drzew i ludzkich głów. Produkcja niezwykle oryginalna, obrzydliwa, ciesząca i nie do zapomnienia.

7. Obecność (2013), reż. James Wan

No i oczywiście w pierwszej dziesiątce musi się znaleźć miejsce dla pierwszej części serii Jamesa Wana. Film opowiada jedną z licznych spraw prowadzonych przez znanych na całym świecie badaczy zjawisk paranormalnych – Eda i Lorraine Warrenów. W latach 70. szczęśliwe małżeństwo przeprowadza się z córkami do położonego na wsi domu. Nowi domownicy szybko przekonują się, że nie są sami. W domu dochodzi do dziwnych, niewytłumaczalnych zjawisk, a gdy zaczynają przybierać na sile i stają się coraz bardziej niebezpieczne, małżeństwo prosi o pomoc specjalistów. James Wan wie jak utrzymać napięcie i nie raz porządnie wystraszyć widzów. Nawiedzenie zostaje ukazane z dwóch różnych perspektyw – nękanej rodziny i państwa Warren, dzięki czemu film nabiera nowego, ciekawego wymiaru.

6. Koszmar z ulicy Wiązów (1984), reż. Wes Craven

Craven po raz trzeci. Luźno oparty na historii oszpeconego mordercy z Azji klasyczny dreszczowiec. Grupę nastolatków męczą senne koszmary, w których prześladuje ich mężczyzna ze spaloną twarzą, Freddy Krueger, psychopatyczny morderca dzieci.

5. Dziewczyna z sąsiedztwa (2007), reż. Gregory Wilson

Jedna z najbardziej przerażających filmów na tej liście, bo opierający się na bodaj najstraszliwszej zbrodni w stanie Indiana. Meg i jej niepełnosprawna siostra Susan, po utracie rodziców, trafiają pod opiekę dalekiej ciotki Ruth. Zamieszkują razem z nią i jej synami. Meg zaprzyjaźnia się z chłopcem z sąsiedztwa- Davidem. Wszystko wydaje się zmierzać w dobrym kierunku, aż do czasu kiedy na pozór sympatyczna ciotka Ruth pokazuje swoje prawdziwe oblicze i zaczyna wymierzać dziewczynkom niezwykle surowe kary…

4. Szczęki (1975), reż. Steven Spielberg

Podium poprzedza klasyka gatunku od mistrza Spielberga. Koszmar dzieje się na terenie Amity Island, niewielkiego nadmorskiego kurortu. Wkrótce zaczyna dochodzić tam do przerażających wydarzeń. Pewnej nocy ginie młoda dziewczyna. Jej zmasakrowane zwłoki zostają odnalezione na brzegu. Gdy burmistrz stara się zataić te informacje, aby nie siać paniki, sytuacja się pogarsza. Fabuła filmu bazuje na prawdziwych wydarzeniach związanych ze zjedzeniem kilku osób przez wielkiego żarłacza.

3. Amityville (1979), reż. Stuart Rosenberg

Mało horrorów w ogóle może się poszczycić taką ilość remake’ów, jak film Rosenberga. I nie ma się co dziwić, pod wieloma względami przetarł on szlaki w gatunku. Nowożeńcy, George oraz Kathy Lutz, wraz z trójką jej dzieci z pierwszego małżeństwa wprowadza się do swojego „wymarzonego” domu na przedmieściach Long Island. Nie zdają sobie sprawy, że w jego cieniu kryje się okrutna historia z przeszłości…

2. Egzorcyzmy Emily Rose (2005), reż. Scott Derricson

Jeden z najlepszych filmów o egzorcyzmach i produkcja, po której będziesz bał się zasnąć. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Niemczech, w latach 70. ubiegłego wieku, zostaje przeniesiona do lat współczesnych w USA. Opowiada o księdzu oskarżonym o nieumyślne spowodowanie śmierci tytułowej studentki, w wyniku przeprowadzonych egzorcyzmów, a proces sądowy przeplata się z retrospekcjami ukazującymi historię opętanej. To nie tylko świetny straszak, ale również opowieść, starająca się zakwestionować poczytalność dziewczyny oraz katolickie zabobony. Efekty specjalne i gra aktorska Jennifer Carpenter sprawiają, że film jest niezwykle realistyczny, a niektóre sceny przez długi czas będą śniły się Wam po nocach. Scenariusz jest niezwykle oryginalny i do samego końca trzyma w napięciu.

1. Egzorcysta (1973), reż. William Friedkin

Reżyser William Fredkin w nominowanym do Oscara w dziesięciu kategoriach, w tym najważniejszej – za najlepszy film – ukazał prawdziwą filmową potęgę egzorcyzmów i stanowi wzorzec z Sevres filmowych opętań. Zarazem przerażający film i traktat filozoficzno-teologiczny. Mamy tu pojedynek dobra ze złem zakończony niejednoznacznym finałem, interesujących bohaterów targanych wątpliwościami i kryzysem wiary, różne możliwości scieżek interpretacyjnych oraz walory czysto rozrywkowe w postaci dobrze starzejących się praktycznych efektów specjalnych, słynnej charakteryzacji i wielu zapadających w pamięć kultowych scen.

Erzet

www.siedliskostrachu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: